Garnki emaliowane zna każdy kto ceni sobie prozdrowotne przygotowywanie posiłków, tradycję i wyjątkowy design. To jednak nie jedyne naczynia kuchenne, do których produkcji stosuje się emalię. Akcesoria emaliowane jak wiadra czy bańki na mleko podobno przeszły już do lamusa, a zastąpiły je szklane odpowiedniki. Nic bardziej mylnego! Naczynia emaliowane różnego kalibru na nowo stały się modne i odzyskują dawny blask. Nie widzimy w tym nic dziwnego, tych kwiatowych wzorów i ogromu kolorów do wyboru nic nie zastąpi. Dzisiaj przyglądniemy się kilku wybranym akcesoriom emaliowanym, które są niedrogie i praktyczne, wykorzystacie je na wiele sposobów.

Co to jest emalia i dlaczego wybierać akcesoria emaliowane?

Emalia to sproszkowana mieszanka kilku materiałów, takich jak glina, piasek i kreda. Materiały te się topi w bardzo wysokiej temperaturze, rzędu 900 stopni Celsjusza. Następnie miesza się je z wodą, w związku z czym powstaje szklista emalia, którą nakłada się na blaszane naczynia. Naczynia emaliowane mają szereg zalet, a najważniejszą z nich jest prozdrowotność. Garnki emaliowane nawet podgrzane do wysokiej temperatury nie wydzielają szkodliwych substancji, które mogłyby łączyć się z przygotowywanym jedzeniem i wnikać do naszego organizmu. Emalia jest odporna na temperatury, dlatego nie dość, że w naczyniach emaliowanych można gotować, sprawdzą się świetnie do przechowywania żywności w lodówce czy mrożenia żywności. To jedna z najlepszych powłok przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Naczynia emaliowane służyć będą szczególnie alergikom, ponieważ nie wydzielają alergizujących pierwiastków. Będą świetnym wyborem do podawania i przechowywania potraw dla dzieci.

Akcesoria emaliowane jako dekoracja

Dużą zaletą naczyń emaliowanych jest ich nietuzinkowy wygląd. Dlatego akcesoria emaliowane można wykorzystać jako dekorację zarówno do kuchni, jak i salonu czy ogrodu. Dzban emaliowany sprawdzi się nie tylko do podania napoju, będzie także wspaniałym wazonem na kwiaty. Wiadra emaliowane były kiedyś podstawą każdego gospodarstwa domowego i nadal są dostępne na rynku, choć najczęściej pełnią już inną rolę. Ciekawe wzornictwo na powierzchni wiader sprawia, że są świetnym pomysłem na donicę. Te o mniejszej pojemności można postawić na parapecie, a większe na schodach przed domem lub w ogrodzie. Podobne zastosowanie znajdują kanki na mleko, które choć jeszcze są wykorzystywane w gospodarstwach wiejskich zgodnie ze swoim użyciem, coraz częściej są stosowane jako wazony. Miski emaliowane w różnych kolorach to produkt ponadczasowy, służący zarówno do podawania zupy, jak i jako element dekoracyjny. Świetnie sprawdzą się do przechowywania owoców czy warzyw, wprowadzając nieco rustykalnego designu do kuchni. Miska emaliowana świetnie zastąpi koszyk na pieczywo, a mała miseczka emaliowana będzie doskonała do podania masła lub pasty do śniadania. Akcesoria i naczynia emaliowane przede wszystkim posłużą do przechowywania dań w lodówce – będą zdecydowanie lepszym wyborem niż naczynia i garnki ze stali nierdzewnej, w których nie zaleca się przechowywać żywności.

W naszym sklepie internetowym dostępne są także pojemniki na żywność emaliowane, które posłużą zarówno jako pojemniki na przyprawy, co i pojemnik na herbatę czy kawę. Świetnie wyglądają i będą doskonałą dekoracją do kuchni urządzonej w każdym stylu. Macie do wyboru zarówno nowoczesne pojemniki kuchenne w pastelowych, skandynawskim kolorach, co i pojemniki na żywność w klasyczne, retro kropki. Oprócz dekoracyjnego zastosowania pojemniki kuchenne są szczelnie zamknięte, chroniąc produkty przed wilgocią. Wszystkie pojemniki na jedzenie, które możecie zakupić w naszym sklepie są zaopatrzone w pokrywkę. Sprawdzą się szczególnie do przechowywania suchych produktów, takich jak mąka, kawa czy ryż.