Tym razem przychodzę to was Kochani z poradami i przepisem, jak wypiec pyszny chleb w… garnku! W ostatnim czasie staramy się jak najrzadziej wychodzić z domu, a co za tym idzie coraz więcej z nas stara się samodzielnie wypiekać chleby. Nie jest to jednak takie proste, ale z łatwym przepisem, dobrymi chęciami i odpowiednim naczyniem, wszystko jest możliwe!

Jaki garnek do pieczenia chleba?

Jeżeli chcemy wypiec nasz chleb w garnku to najbardziej odpowiednią opcją będą garnki żeliwne, ewentualnie garnki żeliwne emaliowane. Ważne jednak aby garnek był w całości wytworzony z żeliwa, gar może posiadać powłokę emaliowaną, jednak wszelkie uchwyty z tworzyw sztucznych, mogą rozpuścić się pod wpływem wysokiej temperatury w piekarniku. Garnek do chleba nie powinien być zbyt duży, ponieważ im większy będzie tym bardziej chleb będzie nam rósł na boki, zamiast do góry, ale oczywiście nie może być to również garnek o pojemności równej ilości naszego ciasta, trzeba wziąć pod uwagę, że ciasto wyrośnie. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego pieczenie w garnku jest tak dobrym pomysłem? Ponieważ garnek żeliwny to taki mały piec chlebowy. Przykrycie i sposób nagrzania bochenka stwarzają mu tak odpowiednie warunki, że chleb wyrasta delikatny i z chrupiącą skórką. Prócz garnka, także mała brytfanna żeliwna będzie równie dobrym pomysłem na przygotowanie chleba!

Chleb w naczyniu żaroodpornym?

Tak, to również możliwe! W zasadzie sytuacja jest bardzo podobna do garnka żeliwnego, naczynie możemy wstawiać do piekarnika na wysoką temperaturę  i stwarza ono chlebowi doskonałe warunki do wypiekania. Naczynie żaroodporne to fajna opcja dla kogoś, kto chce móc podglądać jak jego chlebek wzrasta. Warto jedna pamiętać, że naczynie żaroodporne musi być przykryte, w innym wypadku chlebek nie wzrośnie odpowiednio.

Przepis na chleb z gara

Składniki:

  • 750 g mąki pszennej
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju

Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać cukier, wlać pół szklanki ciepłej wody i wymieszać dokładnie. Masę odstawić na około 10 – 15 minut, aż drożdże zaczną pracować.

Następnie do tej samej miski przesiać mąkę, wsypać sól, oraz wlać resztę wody i olej, całość delikatnie wymieszać łyżką drewnianą, ciasta nie trzeba wyrabiać. Ciasto warto teraz przenieść do większej miski, aby nie „uciekło” nam z naczynia jak będzie rosło. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na noc do lodówki.

Następnego dnia wyjmujemy ciasto z lodówki i wyrabiamy krótko, na blacie lekko podsypanym mąką. Formujemy bochenek i przykrywamy go ściereczką, pozostawiamy do napuszenia się na około 30 minut.

W tym czasie garnek żeliwny lub naczynie żaroodporne wkładamy do piekarnika i rozgrzewamy go do 220 st. C.

Gdy ciasto odpowiednio się napuszy, wkładamy go do nagrzanego naczynia i nakładamy przykrywkę, temperaturę zmniejszamy do 200 st. C i pieczemy przez około 30 minut. Ostatni już krok to zdjęcie przykrywki i pieczenie chleba jeszcze przez 20 minut.

Teraz możesz chlebek wyciągnąć i położyć na kratce aby ostygł.

Smacznego!