Stało się. Praktycznie wszyscy utknęliśmy w domach i mamy kategoryczny zakaz wychodzenia z domu, prócz naprawdę ważnych potrzeb. Wszyscy z nas powinni ograniczać także bywanie w sklepach, a osoby objęte ścisłą kwarantanną nie mogą w ogóle ruszać się poza swoje cztery kąty. Mamy ochotę na coś słodkiego, ale brakuje nam potrzebnych do tego składników? Do praktycznie każdego ciasta potrzebna jest mąka czy cukier, którego możemy nie mieć. Otóż przedstawiam wam ciasto dwuskładnikowe z jajek i czekolady! Zachowały Ci się w lodówce jeszcze jakieś samotne 3 jajka? Znajdzie się też parę tabliczek czekolady? Niczego więcej nie potrzebujesz! No jeszcze przydałaby się jakaś nieduża blacha do ciasta.

Przepis na ciasto czekoladowe

Składniki:

  • 3 jajka
  • 250g czekolady

Przygotowujemy dwie miseczki: większą i mniejszą oraz szklankę. Do większej miski wbijamy białka jajek, żółtka natomiast oddzielnie wrzucamy do szklanki. Dużą miskę z jajkami wkładamy do lodówki.

Czekoladę łamiemy na drobne kawałki i umieszczamy w misce, którą kładziemy nad garnkiem z gotującą się wodą. Mieszamy czekoladę delikatnie, aż do uzyskania płynnej konsystencji.

Wyciągamy miskę z białkami z lodówki i ubijamy jajka na sztywną pianę.

Do miski z czekoladą wlewamy żółtka i mieszamy, następnie powoli i delikatnie przelewamy do masy czekoladowej 1/3 piany. Lekko mieszamy. Pozostałą pianę dodajemy jeszcze w dwóch porcjach i rozprowadzamy bardzo delikatnie łopatką. Staramy się utracić jak najmniej objętości.

Czas na wybór formy do pieczenia i wyłożenie jej papierem do pieczenia, forma powinna być raczej nie duża. Przelewamy masę do formy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. C na około 35 minut.

Po wyciągnięciu ciasta z piekarnika czekamy aż ostygnie i możemy posypać go cukrem pudrem lub ozdobić owocami, albo przełożyć dżemem. Jeżeli natomiast nie posiadamy takich rarytasów, gwarantuję wam, że samo ciasto też będzie pyszne!

Smacznego!