Wakacje już za nami, ale dla wielu to właśnie teraz jest najlepszy moment, żeby ruszyć na trasę. Osoby, które chodząc po górach, są w swoim żywiole, zwykle nie lubią zakłócających ich spokój krzyków dzieci, czy narzekania nastolatków, którzy chcieliby już wrócić do domu. Co za tym idzie, teraz kiedy dzieci poszły do szkół i przedszkoli, osoby szukających wrażeń na górskich szlakach ruszają w drogę, korzystając z ostatnich słonecznych dni. Pojawia się jednak pytanie, co wziąć ze sobą na wycieczkę w góry? Poniżej wymieniłam to, co moim zdaniem w górach jest absolutnie niezbędne.

Kilka warstw ubrań

Trend ubierania się „na cebulkę” w górach wciąż trwa! Warto zamiast jednej grubej i ciężkiej kurtki, przygotować sobie kilka cieńszych bluz. Czemu? Unikamy w ten sposób przegrzania lub wyziębienia organizmu. W górach pogoda jest nieprzewidywalna i musimy być na to gotowi. Pamiętajcie też o odpowiednio dobranych butach! Powinny mieć dobry bieżnik i wyższą cholewkę, co będzie chronić kostkę przed skręceniem. I jeszcze jedno: zakładanie nowych butów na szlak to proszenie się o kłopoty! Buty powinny być wygodne i rozchodzone, aby nie cierpieć z powodu otarć czy odcisków.

Prowiant

Nawet podczas jednodniowej wędrówki posiłek jest bardzo ważny, chodzenie po górach to spory wysiłek i musimy uzupełniać kalorie, aby nie stracić sił. Poza tym chodzenie z pustym brzuchem nie należy do przyjemnych czynności, choć nie należy się też oczywiście przejadać. Na wyprawie górskiej zawsze przydadzą się jakieś naczynia, dobrze jednak ich ilość ograniczyć do minimum. Warto zdecydować się na kubki emaliowane, które są lekkie i wytrzymałe. Dodatkowo naczynia emaliowane możemy bezpiecznie kłaść na kuchenkę turystyczną. Pamiętajmy też, żeby zawsze mieć przy sobie jakieś energetyczne jedzenie i napoje, utrzymają nas one w dobrej formie podczas wyprawy. Prócz kalorycznych napojów, dobrze wziąć też ze sobą bidon z wodą. Prócz zimnych napojów na chłodne dni warto przygotować sobie również gorącą herbatę, dobry termos lub kubek termiczny, powinien na długie godziny utrzymać jego temperaturę.

Dokumenty i telefon

Chociaż dowód osobisty czy pieniądze zdają nam się być zbędne w górach to koniecznie warto je wziąć ze sobą! W razie wypadku dowód może bardzo pomóc ratownikom medycznym, z kolei pieniądze mogą nam się zwyczajnie przydać, w razie gdybyśmy musieli na noc zostać w schronisku turystycznym lub chociażby kupić sobie wodę. Również telefon jest niezbędny na szlaku. W razie nagłej sytuacji możliwość kontaktu ze światem może ocalić nam życie. Poza tym, często GPS w telefonie jest używany zamiast map, choć w tym przypadku dobrze pamiętać, że w górach nie zawsze będziemy mieć zasięg i zwyczajna mapa oraz kompas, także mogą się przydać. Zawsze dobrze zapakować tez do plecaka powerbank, na wszelki wypadek!

Apteczka turystyczna

Jak wiadomo, różne sytuacje zdarzają się podczas wędrówek. Ktoś może skaleczyć się o gałąź, lub przewrócić i stłuc kolano, na taką sytuację musimy być gotowi! Koniecznie weźcie ze sobą małą apteczkę, w której będą leki, które stale przyjmujesz, przeciwbólowe i rozkurczowe tabletki, plastry, woda utleniona i bandaż elastyczny. Dodatkowo dobrze też mieć przy sobie jakiś nóż lub scyzoryk. Przydadzą się zarówno do przecięcia bandaża, jak i do odcięcia gałązki drzewa.