Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Czajnik żeliwny jak używać?

Zastanawiacie się nad zakupem czajnika żeliwnego? A może dostaliście imbryk żeliwny od znajomych i nie wiecie jak z nim się obchodzić? Ostatnio sama zdecydowałam się na kupno owego czajnika i po przestudiowaniu wielu informacji na jego temat, jestem gotowa odpowiedzieć Wam na najistotniejsze pytania. Jak używać i jak dbać o czajnik żeliwny? I czy w ogóle warto? Czym prędzej wszystko tłumaczę!

Historia czajników żeliwnych

Pierwsze czajniki żeliwne powstały w starożytnych Chinach, a stamtąd szybko przeszły do Japonii, gdzie znacznie ulepszono metodę produkcji. Tetsubin, bo tak nazywały się japońskie czajniki żeliwne, były wykorzystywane przy japońskiej ceremonii picia herbaty. W Japonii niegdyś wszyscy mieli prawdziwego hopla na punkcie picia herbaty. Organizowano nawet specjalne przyjęcia, na których pojawiał się konkurs identyfikacji rodzajów herbaty. Panował wówczas również zwyczaj używania kosztownej zastawy do herbaty, która była importowana właśnie z Chin, czyli z kolebki czajnika żeliwnego.

Jak używać imbryka żeliwnego?

Tradycyjny tetsubin służył wyłącznie do gotowania wody na herbatę. Współczesne imbryki żeliwne służą wręcz przeciwnie, raczej do parzenia herbaty, odradzamy gotowanie w nich wody. Jeżeli mamy czajnik żeliwny z zaparzeczem, to zaparzenie herbaty jest dziecinnie proste. Herbatę wsypujemy do zaparzacza, zalewamy wodą o odpowiedniej temperaturze. Zarówno ilość herbaty, jak i temperatura wody oraz czas parzenia powinny być wskazane na herbacie. Teraz pozostaje nam tylko czekać, aż napar osiągnie odpowiednią intensywność i czas się delektować!

Czy warto parzyć herbatę w dzbanku żeliwnym?

Osobiście zakochałam się w tym produkcie, postaram się jednak uczciwie i obiektywnie ocenić wady i zalety produktu. Podczas parzenia herbaty w czajniku żeliwnym z żeliwa wytrącają się pewne ilości żelaza, dzięki czemu dodatkowo suplementujemy ten cenny pierwiastek, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie i odporność. Imbryczek żeliwny jest wyjątkowo ciężki jak na czajniki, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Ciężkie czajniki trudno będzie zrzucić ze stołu i wylać herbatę, a nawet jeśli zdarzy się taki upadek, to prawdopodobnie imbryk żeliwny nie potłucze się i nie zniszczy. Dzięki temu to trwałe naczynie, które będzie służyć latami. Czajnik ma grube ścianki oraz dno, które na długo utrzymują ciepło. Jeżeli nasz imbryk posiada wyciągany zaparzacz to jesteśmy szczęściarzami! Zaparzacz ułatwia parzenie herbaty, fusy nie przeszkadzają w delektowaniu się naparem.

Jak dbać o imbryk żeliwny?

  • Do mycia imbryka żeliwnego nie używamy żadnych detergentów, płuczemy go ciepłą wodą.
  • Po każdym umyciu, czajnik żeliwny musi być dokładnie wycierany do sucha.
  • Po osuszeniu imbryk przechowujemy w chłodnym i przewiewnym miejscu, z dala od wilgoci.
  • Zaleca się nie pozostawać w imbryku herbaty na noc.
  • W ramach konserwacji czajnika, raz na jakiś czas możemy go przed schowaniem do szafki nasmarować niewielką ilością oleju spożywczego.
  • Czajnika żeliwnego nie myjemy w zmywarce.
  • Najlepiej pozwolić czajnikowi powoli ostygnąć, nie należy gwałtownie zmieniać jego temperatury.
Promocja
Original price was: 89,90 zł.Current price is: 81,90 zł.
Promocja
Original price was: 99,90 zł.Current price is: 91,90 zł.