Wszędzie na około zalecane jest czyszczenie czajników octem i jak najbardziej w przypadku czajników stalowych jest to świetne rozwiązanie, ale nie jeśli chodzi o czajnik emaliowany! Dlaczego ocet nie jest odpowiedni do czajników emaliowanych? Jak myć czajnik emaliowany, jeśli nie octem? Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie poniżej!

Ocet wyżera powłokę emaliowaną

Chociaż szklista powłoka emalii jest bardzo odporna na większość czynników zewnętrznych, to nie posiada stu procentowej odporności na ocet. Co ciekawe, każde naczynie emaliowane jest badane w sanepidzie, za pomocą specjalnego roztworu ala „octowego”. Jeżeli czajnik po określonym czasie w owym roztworze zmatowi się, oznacza to, że partia naczyń emaliowanych nie przeszła testu i nie mogą być dopuszczone do sprzedaży. Cały ten test, bada migrację ołowiu i kadmu do żywności, jeżeli nic się nie stanie z naczyniem po określonym czasie oznacza to, że produkt jest bezpieczny, nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wydziela szkodliwych substancji. Takie badania przeprowadzamy w Polsce tylko wówczas, kiedy produkt nie po chodzi z Unii Europejskiej, na przykład w przypadku produktów z Ukrainy. Naczynia w Unii Europejskiej są bowiem badane w fabryce, gdzie powstają i zawsze otrzymujemy potwierdzenie, że produkty, które otrzymaliśmy przeszły testy pomyślnie.

Ciekawostka

Ciężko znaleźć w sklepach czerwone kubki emaliowane, ponieważ zawierają one dużą ilość kadmu i zwykle nie przechodzą testów. Marka Emalia Forte jednak zdołała stworzyć taką emalię, która jest zupełnie bezpieczna!

Jak odkamienić czajnik emaliowany?

Już wiemy, że czajniki emaliowane nie powinny być traktowane octem. Co prawda każdy z nich przeszedł test z roztworem, trwał on jednak tylko jakiś czas i nie z pomocą gorącej wody, jeżeli zagotujemy wodę z octem, prawdopodobnie uszkodzimy szklistą powłokę, ponieważ ocet zacznie ją „wyżerać”. Jest jednak wiele innych sposobów na sprawne odkamienianie czajników! Czajnik możemy zalać wodą, dodać 5 łyżek kwasku cytrynowego, po kilku godzinach wodę zagotować i wylać, później czajnik przepłukujemy jeszcze parę razy i gotowe! Jeżeli interesuje Was więcej sposobów na odkamienianie czajnika emaliowanego, przybliżyłam je tutaj. Jeśli ktoś bardzo upiera się, na oczyszczanie czajnika octem, możemy spróbować zalać czajnik wodą z octem na zimno i trzymać nie dłużej niż jedną godzinę, nie powinno wtedy nic się stać!

Jak unikać kamienia w czajniku?

Całkowicie uniknąć kamienia się nie da. ALE możemy starać się zapobiegać. Najlepszym sposobem byłoby oczywiście filtrowanie wody, za pomocą specjalnej instalacji filtrów, pomoże jednak trochę nawet zwyczajny dzbanek filtrujący wodę. Co jeszcze możemy zrobić dla naszego czajnika? Przede wszystkim regularnie myć go w środku za pomocą miękkiej gąbeczki i delikatnych środków myjących, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Czajnik emaliowany możemy też umyć w zmywarce.