Jabłko to jeden z najpopularniejszych owoców w Polsce. Dlaczego zdobył on taką popularność? Czy jest on wskazany dla osób na diecie i jaki korzystny wpływ może mieć na nasze zdrowie? Jak wiadomo, jabłka kupowane w sklepach są spryskane różnorodnymi środkami ochrony roślin, czy w związku z tym warto jeść je ze skórką czy lepiej obierać? O tym wszystkim poniżej!

Czy obierać jabłka ze skórki?

Zdecydowanie nie. W całym jabłku to właśnie skórka ma najwięcej witamin i substancji odżywczych. Co jednak ze środkami ochrony roślin, które mogą pozostać na jabłkach? Jeżeli odpowiednio umyjesz owoc to nie masz się czego bać! Jabłko wystarczy umyć w wodzie o odczynie kwasowym, co usunie z powierzchni owocu wszelkie szkodliwe bakterie. Taką wodę łatwo zrobić samemu. Wystarczy do wody kranowej dodać nieco octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego. Po wszystkim opłucz jabłka pod bieżącą wodą.

Ciekawostka

Jabłka mogą wpłynąć na szybszy proces dojrzewania innych owoców. Na przykład, możesz włożyć do papierowej torby awokado z jabłkami. Jabłka będą wydzielać dużo etylenu, papierowa torba zatrzyma go w środku, a ten przyspieszy dojrzewanie awokado.

Wartości odżywcze jabłek

Jabłka to owoce pełne witamin, minerałów i błonnika. Surowe jabłka są doskonałym źródłem witaminy C, E, K, witaminy z grupy B i beta-karotenu. Dodatkowo zawierają niezbędny dla naszego organizmu magnez, potas, sód, fosfor, wapń i żelazo!

Właściwości jabłek

  • Jabłka obniżają cholesterol.
  • Pektydy zawarte w jabłkach wspomagają leczenie cukrzycy.
  • Duża ilość witaminy C zawartej w jabłku wspomaga procesy metaboliczne, zapewniając skórze młody wygląd.
  • Błonnik zawarty w jabłku przyspiesza metabolizm i wpływa korzystnie na trawienie.
  • Fitochemikalia występujące w jabłkach mają właściwości przeciwzapalne.
  • Pektydy pomagają oczyścić organizm z toksyn.
  • Jedzenie jabłek poprawia kondycję włosów i paznokci.
  • Jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Jeżeli chcesz ułatwić sobie krojenie jabłek, ten podręczny krajacz będzie doskonałym rozwiązaniem! Z pomocą krajacza jednym ruchem wytniemy z owocu gniazdo nasienne i pokroimy go na estetycznie wyglądające kawałki!

Ciekawostka

Jabłka wydłużają życie! Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2011 roku przez American Chemical Society zwierzęta spożywające jabłka, żyły średnio aż o 10 % dłużej!

Jabłka a dieta

Jabłka to doskonały wybór dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy! jedno jabłko zawiera zaledwie 80-100 kcal. Dodatkowo jabłka charakteryzują się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym, nie powodując gwałtownego skoku glukozy we krwi. Jabłka to zdecydowanie zdrowsza alternatywa, kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego.