Nadchodzi sezon na ogórki, już niedługo zaczniemy workami kupować te zielone warzywa i pasteryzować je, aby mieć co jeść przez resztę roku. Sama przez cały rok chomikuję w domu słoiki, a wszystko po to, żeby latem zapełnić spiżarnie najróżniejszymi przetworami. Oczywiście, nie tylko ogórki możemy pasteryzować, ale także wiele innych warzyw i owoce! Pojawia się tylko pytanie, jak i w czym pasteryzować? Jaki garnek do pasteryzowania będzie do tego najodpowiedniejszy?

Jaki garnek do pasteryzacji słoików?

Cecha, jaką muszą spełniać garnki do pasteryzacji słoików, to przede wszystkim wielkość. Powinny mieć one naprawdę dużą średnicę, po to, żeby przynajmniej kilka słoików zmieściło się do środka. W końcu pasteryzowanie jednego słoiczka naraz byłoby bardzo pracochłonne i nieekonomiczne. Ze względu na rozmiar szczególnie dobre będą garnki gastronomiczne, które mają średnicę nawet do 40 cm. Coraz częściej pojawiają się też na rynku garnki z wkładką, dzięki którym słoiki nie stukają o siebie i nie ma ryzyka, iż popękają od bezpośredniego kontaktu z gorącym spodem garnka. To jednak wcale nie jest konieczne! Osobiście decyduję się na zwykły duży garnek i na jego spód wkładam ściereczkę, tak jak to robiły moja mama i babcia. Efekt będzie tak samo dobry, a koszt na pewno niższy.

Duży garnek emaliowany z pokrywą AGD Olkusz, brązowy, 25 l, 40 cm - 113,90 zł

Jak pasteryzować przetwory na zimę?

Jest kilka istotnych zasad, o których należy pamiętać, robiąc „zapasy zimowe”. Po pierwsze, co chyba oczywiste, słoiki ani nakrętki nie mogą być w żaden sposób uszkodzone, jest wówczas ryzyko, że nie „chwycą” tak jak należy. Zarówno słoiki, jak i nakrętki powinny być dokładnie wyparzone i suche w środku. Dodatkowo wkładając ogórki czy inne przetwory do słoików należy pamiętać o zostawieniu 2-3 cm przerwy do zakrętki, a zakręcając go, należy się upewnić, czy rant słoika nie jest mokry. Kiedy już przetwory są gotowe do pasteryzacji, wykładamy duży garnek ręcznikiem kuchennym, a następnie układamy na nim słoiki w taki sposób, aby się nie stykały ze sobą. Garnki zalewamy wodą maksymalnie do 2/3 wysokości słoików uważając przy tym, aby nie zalać zakrętek. Przykrywamy garnek pokrywką, włączamy palnik i czekamy do zagotowania wody, następnie zmniejszamy moc palnika i rozpoczynamy odliczanie czasu, jaki powinniśmy pasteryzować nasze przetwory.

Duży garnek emaliowany z pokrywą Emalia, czarny nakrapiany, 15 l, 32 cm - 79,90 zł