W maju zaczyna się sezon na szparagi. Warto skorzystać z tego krótkiego okresu, w którym możemy cieszyć się najświeższymi i najsmaczniejszymi szparagami. Choć szparagi nie są na naszych polskich stołach tak popularne jak w Niemczech czy Holandii, dobrze jest wprowadzić je do swojego menu, szczególnie ze względu na właściwości zdrowotne, a także smakowitość. Jak gotować szparagi?

Jak gotować szparagi?

Garnek do gotowania szparagów powinien być na tyle wysoki, aby można było gotować je w pionie. Główki powinny lekko wystawać nad poziom wody, tak by gotowały się na parze, a twarda łodyga była zanurzona. Obecnie na rynku znajdziemy specjalne garnki do gotowania szparagów. Różnią się od tradycyjnego garnka przede wszystkim kształtem – są węższe i wyższe. A dodatkowo garnek do szparagów wyposażony jest w specjalną wkładkę o siatkowej strukturze, do której wkładamy szparagi. Taka wkładka ułatwia ich wyjęcie, gdyż wyciągamy szparagi razem z nią, jednocześnie cedząc szparagi z wody. W zwykłym garnku wyciągamy szparagi przy pomocy widelca, co może grozić poparzeniem albo uszkodzić kształt warzywa. Czy garnek do szparagów jest niezbędny? Pewnie nie, ale zdecydowanie bardzo komfortowy.

Chrupiące szparagi z patelni

Nie każdy lubi szparagi. Ale ja twierdzę, że szparagi są bardzo smaczne, tylko nie potrafimy ich odpowiednio przygotować. Szparagi powinny być al dente, a w polskich domach mamy tendencję do rozgotowywania. Pod wpływem gotowania stają się miękkie i nabierają charakterystycznego posmaku, który nie każdemu przypada do gustu. Moim ulubionym sposobem na przyrządzenie szparagów jest posmażenie ich na patelni. Do smażenia możemy użyć zwykłego masła lub klarowanego. Sprawdzi się także oliwa. Szparagi wystarczy pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić na dosłownie trzy minuty na rozgrzaną patelnię, lekko posolić i gotowe! Smażone szparagi mają zupełnie inną teksturę niż gotowane. Są chrupkie, jędrne i nie mają gorzkiego posmaku. Do tak przygotowanych szparagów świetnie pasuje sadzone jajko i młode ziemniaki. Szparagi smażę na patelni emaliowanej. Patelnie ceramiczne też są dobre jeśli wybierzemy patelnie dobrej jakości. Popularne jest także pieczenie szparagów, pamiętajmy tylko, aby ich nadmiernie nie przesuszyć w piekarniku. Ważnym jest, by przed włożeniem do piekarnika skropić je oliwą lub zawinąć w plasterki boczku.