Coraz więcej źródeł uświadamia nas, że ważne jest nie tylko to, co gotujemy, ale również w czym gotujemy. Garnki emaliowane towarzyszyły w kuchni naszym mamom i babciom. To w nich powstawały nasze smaki dzieciństwa, najlepsze zdrowe obiady i przekąski. To one wzbudzały zaufanie i jak się okazuje nie bez powodu.

Garnki Olkusz to nasze ulubione naczynia 🙂

Garnki emaliowane używane były już w starożytności, w Europie stały się popularne między XI a XIV w. Przez setki lat ewaluowały, by osiągnąć najwyższą jakość. W Polsce wciąż działają fabryki, których korzenie sięgają 1753 r.! Po latach nieufności dla emalii, ta znów wróciła do łask. Jednym z przykładów jest fabryka Emalia Olkusz. Działa po dziś dzień, jednak produkuje nie co mniej naczyń emaliowanych. Garnki Olkusz to najbardziej znany produkt na rynku polskim wśród naczyń emaliowanych.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób wraca do naczyń emaliowanych. Przygotowywanie potraw w garnkach emaliowanych jest zdrowe i bezpieczne. Garnki emaliowane nie wydzielają substancji szkodliwych, są w pełni ekologiczne i antyalergiczne, a przez to idealne dla małych dzieci i osób podatnych na uczulenia.

Ponadto naczynia emaliowane posiadają powłokę „easy to clean”, dzięki czemu bardzo łatwo się je myje i utrzymuje w czystości. Emalia jest rodzajem szkła, które jest wyjątkowo odporne na wysoką temperaturę, detergenty, ścieranie czy korozję. Kolory emalii są trwałe, odporne na działanie UV.

To nie koniec zalet naczyń emaliowanych. Nie należy zapominać o tym, że długo utrzymują temperaturę potrawy, czas gotowania również jest krótszy niż w przypadku innych garnków. Dzięki temu dania tracą mniej ważnych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Mniejszy garnek emaliowany świetnie sprawdzi się jako pojemniki do przechowywania żywności, nie zmienia on bowiem smaku potrawy. Naczynia te są trwałe i wytrzymałe. Odpowiednia grubość stali zapobiega przypalaniu się potraw. I na koniec jedna z najważniejszych zalet – garnki emaliowane uniemożliwiają gromadzenie i rozmnażanie się bakterii, powłoka jest zatem higieniczna i bezpieczna dla naszego zdrowia. Niektórzy sądzą (i pewnie mają w tym sporo racji), że polskie potrawy jak bigos czy żurek najlepiej smakują właśnie w takich garnkach Olkusz!

Naczynia emaliowane są ręcznie robione, dzięki czemu każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Wyróżniają się niebanalnym designem i kolorystyką. Są dowodem na to, że nowoczesny styl można połączyć z klimatem retro i uzyskać wspaniały efekt. Garnki sprawdzają się zatem w każdej kuchni, można je myć w zmywarkach i używać w kuchenkach indukcyjnych. Tak to nie jest mit, emaliowane garnki na indukcję to standard w dzisiejszych czasach. Dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, umożliwiają przyrządzenie nawet niewielkich ilości jedzenia.

Zalety garnków emaliowanych:

  • produkt europejski
  • produkt ekologiczny
  • często jeszcze ręcznie robiony
  • odporny na korozję, detergenty
  • idealne dla dzieci i alergików
  • powłoka łatwa w czyszczeniu
  • uniemożliwia rozwój bakterii

Naczynia emaliowane tak mocno zakorzeniły się w życiu poprzednich pokoleń, że stały się niemalże polską tradycją. Szczególnie te z Olkusza świetnie przyjęły się na naszym rynku. Dziś każdy w poszukiwaniu dobrych garnków szuka fraz garnki Olkusz. Garnki olkuskie i inne z fabryk polskich i europejskich wracają w jeszcze lepszym wydaniu, są gwarantem zdrowych potraw i ciekawym wyposażeniem kuchni.

Garnek Olkusz przeszedł do tradycji, a jaki jest Twój ulubiony garnek?