Garnki pokryte powłoką emaliowaną to jeden z najzdrowszych wyborów wśród wszystkich naczyń dostępnych na rynku. Dlatego sama wybieram i polecam garnki emaliowane jako świetne garnki do prozdrowotnego przygotowywania potraw. Wiem, że istnieje pogląd, że powłoka emaliowana jest ciężka do utrzymania w czystości, a nic bardziej mylnego! Garnek emaliowany, nawet lekko przypalony, domywam w łatwy sposób. Bezsprzecznie o powłokę emaliowaną należy się troszczyć, gdyż tylko jeśli tworzy spójną, nie porysowaną całość, zachowuje swoje zdrowotne walory. Jak dbać o garnki emaliowane?

Używaj drewnianych akcesoriów

Musimy tak się obchodzić z garnkami emaliowanymi, by warstwa emalii zachowała swój pierwotny wygląd na długi czas. Mieszanie łyżkami metalowymi jest zabronione! Mocno ingerują w wygląd wewnętrznej warstwy emalii, po prostu ją rysując. A porysowany garnek emaliowany nada się już tylko do ozdoby. Dlatego, by uniknąć tego efektu, musimy wybierać drewniane akcesoria kuchenne, sprawdzą się też z akcesoria kuchenne z tworzywa sztucznego, bez ostrych krańców.

Pamiętaj, że garnek emaliowany nie lubi szorowania!

Jak czyścić garnek emaliowany?Nawet jeśli zdarzy ci się przypalić garnek, ważne jest, byś nie próbował szorować spalenizny. Namocz garnek lub wsyp odrobinę soli/sody i zagotuj przez kilka minut. Następnie czyść miękką gąbką. Jeśli zabrudzenie nadal nie schodzi, powtórz czynność. Być może potrzebne będzie całonocne moczenie garnka w wodzie z odrobiną płynu do naczyń. Pamiętaj jednak, by nie stosować żadnych żrących chemikaliów. Oprócz płynu do naczyń, możesz także użyć wody z octem lub kwaskiem cytrynowym.

Nie dopuszczaj do przypalenia garnka emaliowanego

By nie mieć problemów z domyciem garnka emaliowanego, wystarczy nie dopuścić do powstania przypaleń. Wiem, że to trudne, szczególnie jeśli wykonujemy kilka czynności na raz. Pamiętaj jednak, by co jakiś czas przemieszać potrawę. Moim sposobem jest także dolanie większej ilości wody do gotującego się dania – nadmiar wody zawsze można odlać po ugotowaniu, a posmaku spalenizny już niczym nie zniwelujemy.

Odpowiednio przechowuj garnek emaliowany

To bardzo ważna kwestia. Wszelkie obicia wpływają niekorzystnie na prozdrowotne właściwości naczyń emaliowanych. Niezależnie od tego czy będzie to zestaw garnków emaliowanych, miski emaliowane, czy inne emaliowane akcesoria, musisz zwrócić uwagę na to, jak je przechowujesz. Nie wkładaj jednego garnka do drugiego, gdyż istnieje ryzyko porysowania warstwy emalii. Osobiście wykładam szafki kuchenne matą silikonową, którą kupicie w każdym sklepie gospodarczym. Chroni ona przed wszelkimi obiciami, a w dodatku pozwala na zachowanie porządku w szafkach – w razie zabrudzeń wystarczy ją wyrzucić i położyć nową. Taka mata jest tania, a wystarcza na długi czas.. Garnki układam w szafkach jeden obok drugiego i spokojnie się mieszczą, choć nie mam dużej kuchni. W przypadku garnków liczy się jakość, jeden porządny zestaw garnków emaliowanych, dwie patelnie i emaliowana brytfanna w zupełności wystarczą do gotowania dla przeciętnej 2-3 osobowej rodziny.