Na pytanie zawarte w tytule tego artykułu większość z was odpowie, że na patelni emaliowanej smażyć się nie da. Nic bardziej mylnego! Spróbuję was przekonać, że smażenie na patelni pokrytej powłoką emaliowaną nie jest niczym trudnym. Artykuł ten powstał z potrzeby, gdyż widzimy, że nasi klienci nagminnie mają problemy z odpowiednim użytkowaniem patelni emaliowanej. Zdajemy sobie sprawę, że powłoka emaliowana wymaga stosowania się do pewnych zasad, dlatego nadchodzimy z pomocą!

Na zdjęciach powyżej pokazujemy wam zdjęcia z naszej prywatnej kuchni, a na zdjęciach nasza ulubiona patelnia emaliowana Elegance czeskiej marki Belis. Jak widać są na niej ślady delikatnego przypalenia. Zdarza się tak, gdy:

  • zbyt długo podgrzewamy gęstą potrawę,
  • wrzucimy mięso na mocno rozgrzaną patelnie,
  • zajmiemy się krojeniem innych produktów i nie zwrócimy uwagę na to, co dzieje się na patelni,
  • użyjemy zbyt małej ilości tłuszczu do smażenia.

Na kolejnym zdjęciu pokazana jest patelnia po umyciu. Warto pamiętać, że powłoka emaliowana jest powłoką szklaną bardzo odporną na zarysowania i zniszczenia. Bardzo szybko się nagrzewa, dlatego należy jej pilnować i regularnie mieszać potrawy. Doskonale wiemy, że dla wielu osób smażenie na patelni emaliowanej może być trudne na początku. A jak my to mówimy: patelnia teflonowa lub aluminiowa z powłoką nieprzywierającą to komfort smażenia, natomiast patelnia emaliowana to ZDROWIE.

Poniżej kilka porad, dzięki którym patelnia emaliowana będzie tak samo prosta w obsłudze, co każda inna.

1 . Nie nagrzewaj patelni emaliowanej

Choć z reguły nim rozpoczniemy smażenie patelnię porządnie nagrzewamy, nie stosujemy tej zasady w przypadku patelni emaliowanej. A to za sprawą stalowego korpusu, który kryje się pod warstwą emalii. Stal ekstremalnie szybko nabiera wysokiej temperatury i doskonale przewodzi ciepło, dlatego nie ma konieczności wcześniejszego jej nagrzewania. Położenie kawałka mięsa czy wbicie jajek na gorącą patelnię emaliowaną będzie skutkowało przywarciem jedzenia do jej powierzchni.

2. Używaj tłuszczu

Patelnia emaliowana nie służy do beztłuszczowego smażenia. Koniecznym jest więc użycie choćby małej ilości smalcu czy oleju. Nie zmienia to jednak faktu, że patelnia pokryta emaliowaną powłoką świetnie sprawdzi się do przygotowywania potraw zdrowych i nie przesiąkniętych tłuszczem. Mała łyżeczka oliwy czy masła klarowanego jest niezbędna do prawidłowego smażenia na patelni emaliowanej, ale z pewnością nie zmniejszy to walorów zdrowotnych przygotowywanej potrawy. W przeciwnym wypadku danie zacznie przywierać, a patelnię ciężko będzie domyć. 

3. Duś zamiast smażyć 

Jeśli zwracasz uwagę na jakość i prozdrowotność przygotowywanych potraw, patelnia emaliowana będzie doskonałym wyborem. Zamiast smażyć na głębokim tłuszczu, zacznij dusić dania na niewielkiej ilości wody z odrobiną oleju. Pamiętaj, by często doglądać potrawy i mieszać drewnianą łopatką, a w razie konieczności podlewaj danie wodą lub odrobiną tłuszczu.

4. Smaż wolno

W przypadku patelni emaliowanej pośpiech nie jest wskazany. Stosuj się do popularnej ostatnimi czasy zasady “slow cooking”. Gotuj, smaż i duś wolno, na małym ogniu. Pozwoli to zachować wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także sprawi, że potrawa zachowa swój naturalny aromat i smak. Zdrowie góruje nad czasem! Jeśli w tygodniu brakuje ci chwili na przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku, gotuj na dwa lub trzy dni. W świecie zdrowego odżywiania nie ma miejsca na usmażone w pośpiechu kotlety.

5. Używaj pokrywki 

Nie zapominaj o przykryciu smażonej potrawy. Niska temperatura smażenia, wolny ogień, mała ilość tłuszczu lub wody i danie przykryte pokrywą to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o patelnię emaliowaną. Wilgotna para ukryta pod pokrywką będzie dodatkowo nawilżać powierzchnię patelni i zapobiegnie przypaleniu potrawy.

Spróbujcie wprowadzić te kilka zasad i koniecznie dajcie znać, czy się sprawdzają w praktyce. Z doświadczenia wiem, że tak. Patelnia emaliowana to najlepsza inwestycja w zdrowie. Warto porzucić dawne nawyki szybkiego smażenia i postawić na zdrowe, smaczne i aromatyczne dania.

Pamiętaj, że patelnie teflonowe lub nieprzywierające to komfort smażenia, a patelnia emaliowana to wybór w stronę ZDROWIA!