Pakowanie na wakacje zwykle przysparza dużego bólu głowy. Zwłaszcza kiedy robimy to na ostatnią chwilę jest ogromne ryzyko, że zapomnimy o czymś oczywistym i bardzo potrzebnym. Dziś na podstawie moich doświadczeń przygotowałam kilka punktów, które jeśli się do nich zastosujesz pomogą Ci spakować się na wakacje sprawnie i bez stresu.

1. Rób listę w telefonie

Dlaczego akurat w telefonie? Bo masz go zawsze przy sobie. Zapisuj w notatkach na telefonie wszystkie rzeczy, które przyjdą Ci do głowy, że może warto byłoby wziąć ze sobą. Możesz któregoś dnia przysiąść i zrobić wstępną listę, ale jestem pewna, że zapomnisz niejednej rzeczy, dlatego warto na bieżąco uzupełniać listę, jak przyjdzie nam coś do głowy. Listę warto zacząć robić kilka tygodni przed wyjazdem. Po spakowaniu nie usuwaj listy, może przydać się jeszcze, kiedy będziesz pakować się przed powrotem do domu.

Jeżeli obawiasz się, że zapomniałeś o czymś podczas uzupełniania listy, koniecznie zajrzyj tutaj (Co zabrać nad morze?) lub tutaj (Co zabrać w góry?).

2. Zaopatrz się w małe kosmetyki

Na liście warto przygotować osobną rubrykę dla kosmetyków. Trzeba je bowiem wcześniej odpowiednio przygotować. Co prawda jeżeli nie lecisz samolotem, możesz zapakować do bagażu klasyczne kosmetyki normalnych rozmiarów, ale zajmą one bardzo dużo miejsca i będzie trzeba później z nimi wracać do domu. W drogeriach jednak można znaleźć często nawet specjalny dział z mini kosmetykami. Pośród nich możemy znaleźć żele pod prysznic, szampony do włosów, mydła, środki antybakteryjne i wiele innych. Jeżeli jesteś przywiązana do jednego konkretnego płynu, możesz także kupić małe buteleczki i przelać do nich kosmetyk. Ciekawym rozwiązaniem, zajmującym niewiele miejsca są kosmetyki w kostkach!

3. Dowiedz się co będzie w hotelu

Szkoda miejsca w bagażu, jeżeli okaże się, że część z rzeczy, które weźmiesz, będą dostępne na miejscu. Po co zabierać swoje ręczniki do kąpieli, jeżeli te będą dostępne w hotelu? Podobnie w przypadku kosmetyków. Być może miejsce, w którym się zatrzymasz, będzie oferować też suszarkę do włosów i żelazko. Dowiedz się także jak ma się kwestia naczyń w pokojach. Jeżeli potrzebujesz jedynie szklanki i talerzyka, może się okazać, że są one na wyposażeniu. Warto ograniczyć także jedzenie, które zabieramy ze sobą. Jeżeli w pobliżu jest piekarnia i supermarket, może nie warto zabierać ze sobą jedzenia na dwa tygodnie? Istnieje duże ryzyko, że część z tego szybko się zepsuje lub nigdy nie zostanie zjedzone.

4. Nie jedziesz na pokaz mody

Zadbanie o czyste ubrania na wyjazd jest oczywiście bardzo ważne, ale nie musicie mieć kilku stylizacji dziennie. Wyluzujcie i wypocznijcie!

5. Niech Twój bagaż będzie oryginalny

Jeżeli jedziesz na wycieczkę zorganizowaną lub będziesz lecieć samolotem, oznacz w jakiś sposób swój bagaż. Oszczędzi to Tobie długiego szukania i unikniesz też w ten sposób ryzyka, że Twój bagaż weźmie kto inny. Możesz obwiązać walizkę kolorową wstążką lub włożyć ją do specjalnego etui na bagaż. Niech oznaczenie rzuca się od razu w oczy!