Gotowaliście kiedyś herbatę w imbryku? Nie bez powodu piszę „gotowaliście”, a nie „zaparzaliście”. Imbryki Emajlo zostały stworzone w taki sposób, abyśmy mogli nie tylko parzyć w nim herbatę, ale też gotować. Zdradzę Wam dzisiaj, jak stworzyć w ten sposób pyszną i aromatyczną herbatę.

Jak gotować herbatę w imbryku?

Wlewamy do imbryka wodę i stawiamy go na gaz. Kiedy już woda wrze, przykręcamy kuchenkę na mały ogień i wrzucamy herbatę liściastą. Ilość jest zależna od tego, jak mocną herbatę lubimy, oraz od ilości osób na ile przygotowujemy napar. Herbatę gotujemy na małym ogniu przez dłuższy czas. Możemy też położyć imbryk emaliowany na specjalnym stojaczku z zaparzaczem, dzięki temu herbata będzie ciągle ciepła! Możemy stworzyć mocny napar i wlewając do szklanek mieszać go pół na pół z wodą, wszystko zależy od naszych upodobań.

Herbata na przeziębienie

Odpowiednio przyrządzona herbata może być też wspaniałym naturalnym lekarstwem. Jeśli to świeżo zaparzonej herbaty dodamy imbir, cynamon i goździki, rozgrzeją nas ona ośrodka, zniweluje ból gardła czy nudności, a nawet pomoże na niestrawność.  Jeżeli z kolei mamy problemu żołądkowe, do standardowej herbaty liściastej możemy dodać parę listków mięty lub melisy, która działa uspokajająco na przewód pokarmowy.

Czy można używać cytryny do herbaty?

Odwieczny konflikt panuje między fanami herbaty z cytryną a tymi, którzy nie dodają jej, głosząc, że szkodzi ona zdrowiu, jak jest naprawdę? Faktycznie, nie powinniśmy dodawać cytryny podczas parzenia herbaty, ponieważ wytrąca się wówczas toksyczny cytrynian glinu, który jest dla nas szkodliwy. To jednak nie oznacza, że nie możemy dodać cytryny do herbaty! Co to to nie, wręcz przeciwnie, cytryna sama w sobie jest przecież pełna witamin. Cytrynę dodajemy jednak do herbaty dopiero po wyciągnięciu fusów i lekkim przestudzeniu naparu.

Piękne imbryki emaliowane przedstawione na zdjęciach możecie znaleźć tutaj.

Trzymajcie się cieplutko,

Kinga!