Hamaki, fotele wiszące, huśtawki brazylijskie… Szeroki wybór, jaki obecnie mamy w sklepach sprawia, że każdy z nas może wybrać coś idealnego dla siebie. Potrzebujemy przenośnego hamaka, który możemy zabrać ze sobą na biwak w lesie? A może hamaka na stelażu, stojącego na podwórku lub podwieszanego fotela do mieszkania? Na każdą okazję możemy dopasować do siebie odpowiedni hamak, który spełni nasze potrzeby.

Typy hamaków

Hamaki klasyczne – Standardowe lekkie hamaki. Lekkie i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu doskonałe na kemping. Przeznaczone zwykle dla jednej osoby. Najczęściej siatkowe lub bawełniane, ale materiału używane do produkcji hamaków to także jedwab, nylon, poliester czy polimery.

Hamaki z drążkami – Wygodniejsze niż poprzednicy. Posiadają na obu końcach poprzeczne drążki, dzięki którym łatwiej o utrzymanie stabilności i równomierne rozwieszenie materiału. Wyglądają zawsze ładnie, nawet kiedy nikt na nich nie siedzi, zawsze będą ładną ozdobą ogrodu, chociaż już wzięcie na biwak będzie tu nieco utrudnione.

Hamaki ze stelażem – Ponownie dodatkowy punkt komfortu. Tym razem jest to typowo ogrodowy hamak, który może się sprawdzić również na tarasie, ale na pewno nie zabierzemy go ze sobą na wycieczkę do lasu. Hamak jest wyposażony w stelaż, dzięki któremu nie musimy szukać odpowiednich drzew do zawieszenia go.

Fotel wiszący – Jak sama nazwa mówi, jest to fotel. W przeciwieństwie do poprzedników służy bardziej do relaksowania się na siedząco niż leżąco. Fotel wieszamy u sufitu lub na gałęzi. Latem jest to wspaniała opcja relaksu na świeżym powietrzu lub tarasie, natomiast zimą doskonale sprawdza się powieszony przy kominku.

Czym się różni fotel wiszący od hamaka brazylijskiego?

Właściwie niczym. Krzesło brazylijskie, krzesło hamakowe, fotel podwieszany, fotel brazylijski… Wszystko to to ten sam produkt! Ale skąd w ogóle stwierdzenie, że jest to hamak BRAZYLIJSKI? Otóż kiedyś hamaki te były produkowane z płótna uplecionego w Brazylii ze specjalnej techniki i służyły plemionom zamieszkującym Brazylię za łóżka. Obecnie jest to nazwa umowna, a hamaki nie zawsze pochodzą z tamtego kraju. Fotele brazylijskie to doskonała ozdoba ogrodu latem i cudowny sposób na relaks w domu zimą. Krzesło hamakowe możemy zamontować również w fotelu dziecka, maluch będzie miał frajdę na długie godziny.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie hamaka?

Przede wszystkim podczas kupna musimy zastanowić się, jaki rodzaj hamaka nam się marzy i jakie będzie jego przeznaczenie? Musimy zastanowić się, czy musi być to lekki hamak na biwak, czy porządny hamak ze stelażem do ogrodu, a może ładny fotel wiszący do salonu. Na co jeszcze koniecznie musimy zwrócić uwagę to dopuszczalne obciążenie. Najczęściej waha się ono od 120 do 160 kg, ale może zdarzyć się zarówno mniej, jak i więcej, także dobrze jest się zainteresować, jak to wygląda akurat w wybranym przez nas hamaku. Ostatnią rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem, jest materiał, z jakiego hamak został wykonany, musi być trwały, ale i wygodny!