Mamy aktualnie tak wiele rodzajów patelni na rynku, że coraz trudniej jest nam samodzielnie ocenić, która patelnia jest najlepsza. Patelnie aluminiowe to bardzo szeroki zakres patelni, który uwzględnia zarówno najzwyklejsze patelnie z czystego aluminium, jak i patelnie granitowe, patelnie ceramiczne czy patelnie teflonowe. W dzisiejszym poście zastanowimy się, czy lepszym wyborem będą te patelnie, czy też patelnie ze stali nierdzewnej.

Klasyczne aluminiowe patelnie

Patelnie aluminiowe bez powłoki są bardzo lekkie i praktycznie nie do zdarcia, bo… nie ma z nich co zedrzeć. Patelnią aluminiową łatwo jest manewrować i świetnie nadaje się na biwaki i wycieczki górskie. Poręczne naczynie nie ciąży nam w plecaku, a dzięki niskiej cenie nie szkoda nam będzie zniszczyć patelni. Patelnia aluminiowa może po czasie ulec zniekształceniu i nie należy rozgrzewać jej powyżej 180 st. Niestety, do patelni z cienkiego aluminium i bez powłoki łatwo przywierają potrawy, dodatkowo może być ją później ciężko domyć. Patelnia aluminiowa szybko się nagrzewa i równie szybko traci temperaturę.

Patelnie z powłokami nieprzywierającymi

Chociaż również są to patelnie aluminiowe to zupełnie co innego! Patelnia z powłokami są przede wszystkim nieprzywierające i łatwe w czyszczeniu. Patelnia z powłoką teflonową umożliwia smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu, nagrzewa się szybko, jest lekka i poręczna. Teflon jednak niestety nie jest odporny na uszkodzenia i zarysowania, a zdrapana powłoka traci swoje właściwości i może zacząć wydzielać szkodliwe substancje. Nie dojdzie jednak do tego, jeżeli będziemy używać specjalnych silikonowych i drewnianych akcesoriów kuchennych. Patelnia z powłoką ceramiczną posiada podobne właściwości do teflonowej, jest jednak bardziej odporna na zarysowania, choć nadal należy uważać i wciąż korzystać z silikonowych i drewnianych przyborów kuchennych. Patelnia ceramiczna jest zdrowa, nie wchodzi w reakcje z jedzeniem. Dodatkowo patelnia jest odporna na wysokie temperatury. Ostatnia i chyba najlepsza jest patelnia z powłoką granitową. Patelnie mają zwiększoną odporność na uszkodzenia i zarysowania, dzięki drobinkom granitu zawartym w powłoce. Patelnia granitowa jest łatwa w czyszczeniu i nie reaguje z żywnością. Wygląd patelni jest elegancki i nowoczesny. Patelnia długo nagrzewa się, ale również na długi czas utrzymuje ciepło. Nic nie pozostaje jednak bez minusów, patelnia granitowa jest dość ciężka, może być to również zaletą, ponieważ dzięki temu twardo przylega do blatu i trudniej jest ją strącić na ziemię.

Standardowe patelnie nierdzewne

Patelnie stalowe są bardzo popularne w większości domów. To trwały i wytrzymały sprzęt. Patelnie szybko nagrzewają się i są odporne nawet na bardzo wysokie temperatury. Patelnie nie rysują się i nawet przy najgorszych śladach przypalenizny, jesteśmy w stanie doprowadzić ją z powrotem do porządku. Przy smażeniu na patelni stalowej należy pamiętać jednak o ryzyku przywierania potraw. To są patelnie, które lubią dużą ilość tłuszczu. Nie zaleca się długo nagrzewać patelni przed włożeniem na nią potrawy, ponieważ ta jest już po kilku sekundach gorąca. Co ważne i o czym należy pamiętać przy smażeniu mięsa na patelni stalowej. Kiedy rzucimy mięso na patelnię, ono automatycznie przyklei się do niej i nie należy na siłę starać się go odczepić, należy wówczas odczekać chwilę i już po chwili mięso „puści”, będziemy wówczas mogli spokojnie je mieszać.