Dziś 23 września, czyli dzień śliwki! A to oznacza, że najwyższy czas zabrać się za powidła. Nadszedł moment aby odkurzyć garnek do powideł i nazbierać śliwek w sadzie. Nabrałam dziś ochoty na jakieś urozmaicenie, dlatego zdecydowałam się wypróbować przepis na powidła z pomarańczą i cynamonem. Dzięki takiemu akcentowi smak jest bardziej aromatyczny, korzenny i wyjątkowy!

Przepis na powidła

Składniki:

    • 2 kg śliwek węgierek
    • 1 pomarańcza
    • 100 – 200 g cukru (zależnie od słodkości śliwek)
    • cynamon

Pomarańczę należy przeparzyć i zetrzeć jej skórkę na tarce, a następnie wycisnąć z niej sok i wrzucić całość do garnka.

Czas teraz na głównego bohatera – śliwki! Owoce przepoławiamy i z każdego wyciągamy pestkę. Wrzucamy śliwki do garnka z sokiem i skórką z pomarańczy.

Garnek do powideł stawiamy na duży ogień i czekamy aż całość się zagotuje. Następnie zmniejszamy moc grzania i gotujemy około godziny, aż śliwki rozpadną się i całość zgęstnieje. Należy pamiętać o regularnym mieszaniu.

Na koniec powidła słodzimy i doprawiamy cynamonem do smaku. Teraz pozostaje już tylko przełożyć gorące powidła do przygotowanych wcześniej słoików i zakręcić porządnie.

Słoiki z powidłami umieszczamy teraz w garnku z wodą, sięgającą powyżej połowy jego wysokości. Słoiki powinny stać w odstępach od siebie, aby się nie obijać o siebie. Wodę doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień, przez 10 minut pasteryzujemy słoiki pod przykryciem.

Słoiki wyciągamy z garnka i kładziemy do góry dnem, powinny tak pozostać do ostudzenia.

Smacznego! 🙂

Uwagi: Warto zwrócić uwagę na garnek, który wybieramy. Powinien być dość duży i mieć ciemną powłokę wewnętrzną, aby nie było widzieć przebarwień od powideł. Ważne też, aby garnek był zrobiony z grubej blachy, dzięki temu powidła nie będą nam przywierać pomimo długiego czasu obróbki.

Osobiście polecam garnek Standard Bordo, stworzony z blachy o grubości aż 1,2 mm. To tradycyjny czeski produkt, sprzedawany w tamtych regionach w ogromnych ilościach. Garnek wewnątrz jest czarny, dzięki temu idealnie nada się do powideł. Polecam również garnek Belis Cook, który także powstał z grubej stali 1,2 mm i posiada brązową powłokę wewnętrzną.

1. Garnek Standard Bordo, 2,8 l, 18 cm - 69,90 zł
2. Garnek Belis Cook, 6,8 l, 24 cm - 139,90 zł

Jeżeli jednak chodzi o garnek do pasteryzacji słoików, warto zainteresować się standardowymi dużymi garami emaliowanymi, które można znaleźć chociażby tutaj. Takie garnki są tańsze niż typowe powidlaki, a niczego im nie brakuje, wystarczy wyłożyć dno ściereczką i możemy spokojnie wkładać słoiki, bez obaw, że się potłuką.

1. Garnek emaliowany Emalia 12 l, 28 cm - 64,90 zł
2. Garnek emaliowany 25 l, 28 cm - 114,90 zł

Trzymajcie się ciepło,

Kinga