Odwiedź nasze konto na Instagramie @kuketo.pl, gdzie uzyskasz szybkie porady dotyczące produktów.

Światowy Dzień Pistacji – wszystko o pistacjach

26 lutego to Światowy Dzień Pistacji. Z tej okazji przygotowałam odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań dotyczących tych pysznych orzechów.

Skąd pochodzą pistacje?

Pistacje rosną głównie w Iranie, Turcji i Kalifornii, gdzie przez większość czasu jest upalne, długie lato.

Jaki smak mają pistacje?

Pistacje mają wyjątkowo kremową konsystencję i lekko słodki, mocno orzechowy smak. Sprawdzą się one doskonale do słodkiego deseru, jak i posolone jako przekąska do filmu. Doskonale komponują się również z kwaśnymi i ostrymi przyprawami.

Ile dziennie zjeść pistacji?

Dzienna zalecana ilość pistacji to mniej więcej garść. Nie zaleca się spożywania więcej niż 20-30 orzechów.

Czy nadmiar pistacji szkodzi?

Tak, spożywanie zbyt dużej ilości pistacji może przyczynić się do otyłości, a dodatkowo duża zawartość tłuszczu może wywołać przykre dolegliwości, takie jak zaparcia.

Czy pistacje mają dużo kalorii?

W 100 gramach pistacje zwierają 590 kcal. Pomimo to pistacje są dobre dla osób na diecie. Wartości odżywcze zawarte w tych orzechach dają uczucie sytości. Warto jeść pistacje nawet codzienne, ale w niewielkich ilościach. Żeby nie dać się „wciągnąć” w jedzenie zbyt dużej ilości pistacji, zalecamy odważenie niewielkiej ilości do miseczki, wtedy będziemy wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić. 🙂

Dlaczego pistacje są drogie?

Drzewa pistacjowe uprawiane są w bardzo nielicznych miejscach. Aby rosły prawidłowo niezbędne jest długie, upalne lato i łagodna zima. Dodatkowo okres dojrzewania takiego drzewa to aż 6 do 7 lat, po tym czasie dostaniemy pierwsze plony, najwięcej pistacji otrzymujemy jednak dopiero po 15 – 30 latach od zasadzenia. Dodatkowo na wysokie ceny pistacji wpływa fakt, że zbiory ich są bardzo nieregularne, drzewka raz wydają bardzo dużo, a raz mało owoców. Średnio na jedno drzewo przez cały sezon przypada około 30 kg pistacji. Na cenę wpływa również fakt, że orzechy są sortowane ręcznie, a ich transport jest trudny ponieważ są miękkie i podatne na zgniecenie.

Właściwości odżywcze w pistacjach

Pistacje zawierają witaminy z grupy B: B1, B6, biotyna, folan, ryboflawina, niacyna i kwas pantotenowy. Dodatkowo pistacje zawierają dużo witaminy A i E. Orzechy bogate są w potas, magnez, wapń, żelazo i wiele innych składników mineralnych. W pistacjach odnajdziemy również karotenoidy — luteinę i zeaksantynę. To wciąż nie koniec wyliczanki, bo można by wymieniać dalej również: antyutleniacze, fitosterole, błonnik i kwasy tłuszczowe jednonienasycone.

Czy kobiety w ciąży i po porodzie mogą jeść pistacje?

Nie istnieją żadne przeciwskazania dla kobiet w ciąży, w związku z którymi nie mogą one jeść pistacji. Można wyróżnić jednak dnie sprzeczne opinie w tej kwestii. Jedni twierdzą, że spożywanie pistacji w ciąży może wywołać u dziecka w przyszłości alergię na te orzechy, drudzy natomiast uważają, że kiedy dziecko ma styczność z pistacjami już w brzuchu matki, ochroni go to przed uczuleniem. Po porodzie należy być ostrożnym z jedzeniem, które może wywoływać uczulenia. Nie warto jednak całkiem rezygnować z takich posiłków. Najlepiej karmiąc piersią wprowadzać produkty, które mogą wywołać alergię powoli, przyglądając się uważnie reakcji dziecka. Jeśli pojawią się ślady uczulenia najlepiej zrezygnować ze spożywania takiego posiłku.

Zalety jedzenia pistacji

Witaminy i minerały zawarte pistacjach przynoszą ogrom korzyści takich jak:

  • Prawidłowe działanie układu nerwowego.
  • Regulacja ciśnienia krwi i prawidłowa praca serca.
  • Wzmocnienie wzroku i minimalizacja ryzyka wystąpienia plamki żółtej.
  • Zapobieganie uszkodzenia DNA przez wolne rodniki, ochrona przed nowotworami.
  • Obniżanie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.