Zdarzyło Ci się kupić granat bez dowiedzenia się uprzednio, w jaki sposób go obrać? W kuchni spotkało Cię spore zaskoczenie po rozkrojeniu owocu? Nic się nie bój, jest sposób na ułatwienie wyłuskania małych owoców granatu. Ja również pierwsze spotkanie z granatem miałam trudne. Pestki leciały w każdą stronę, a kuchnia była cała spryskana sokiem. Kolejnym razem byłam już jednak mądrzejsza i wyczytałam wcześniej, w jaki sposób łatwo i czysto obrać owoc. Po wypróbowaniu tej techniki, przychodze aby przekazać ją Wam!

Jak wydobyć ziarna z granatu?

  1. Górną i dolną część granatu odcinamy. Należy zrobić to ostrożnie, aby nie uszkodzić ziarenek.
  2. Granat rozkrajamy delikatnie na 8 cząstek. Warto zrobić to tak, aby nie rozłożyć przy tym owocu. W ten sposób unikniemy bałaganu w kuchni.
  3. Tak rozcięty granat wkładamy do miski z wodą. Polecamy to tego emaliowaną miskę Belis Romance. Miska ma grafitową powłokę wewnątrz, która się nie przebarwia.
  4. Pod wodą rozkładamy owoc i każdą cząstkę po kolei obieramy. Najlepiej odrywać łupinę i białe części. Nasiona granatu w ten sposób będą wypadać z owocu i opadać na dno miski.
  5. Na koniec łupinę i membrany (białe części) granatu wyrzucamy, a zawartość miski przelewamy przez sitko i nasionka granatu mamy gotowe!