Patelnie żeliwne znane są przede wszystkim z niebywałej trwałości. To niewątpliwie dobry wybór, jeśli szukacie porządnej patelni na lata. Ponadto dobrze się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło. Czy jednak jest pozbawiona wad?

Dobra patelnia żeliwna, jakie ma plusy?

Najpierw skupimy się na zaletach patelni wykonanej z żeliwa. Żeliwo to materiał, który doskonale przewodzi ciepło. Taka patelnia będzie się dość długo nagrzewać, ale bardzo długo utrzyma swoją temperaturę. Odpowiednio nagrzana patelnia będzie idealna do bezpośredniego podawania potraw, dlatego patelnia żeliwna posłuży wam do zaserwowania ciepłej jajecznicy czy zapiekanki. Patelnia żeliwna rozprowadza równomiernie ciepło, stąd przygotowywana przez nas potrawa będzie się zdecydowanie szybciej smażyć.

Żeliwo to materiał trwały. Odporny na wysokie temperatury, dlatego nawet pod wpływem tej wysokiej, nie będzie się zniekształcać i wybrzuszać. Patelnia z powłoką żeliwną jest w pełni bezpieczna do użytkowania, nie musicie się więc obawiać o jakiekolwiek trujące substancje, które często wydzielają się z tanich patelni niezidentyfikowanej marki i marnej jakości. Warto wspomnieć o prozdrowotnych właściwościach patelni żeliwnych. Podczas smażenia czy duszenia z dobrej gatunkowo patelni żeliwnej wytrącają się minimalne ilości żelaza, które wzbogacają przygotowywane jedzenie w ten pierwiastek.

Na patelni żeliwnej naprawdę dobrze się smaży. Z żeliwa najczęściej wykonane są także patelnie grillowe, często pokryte powłoką emaliowaną. Nie wymagają wielkiej ilości tłuszczu do smażenia. Będą doskonałe do grillowania steków, warzyw, czy serów.

Patelnia żeliwna, czy ma jakieś wady?

Choć bardzo lubię patelnię żeliwną, śmiem twierdzić, że ma pewne minusy. Jest zdecydowanie ciężka, choć mi jako kobiecie niespecjalnie to przeszkadza w wygodnym użytkowaniu. Uważam wręcz, że duża jej masa sprawia, że patelnia żeliwna jest wytrzymała, stabilna, odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Warto pamiętać, że patelnia żeliwna nie lubi skoków temperatur. Dlatego należy ją powoli rozgrzewać, a także oszczędzić szoków termicznych. Nie wkładaj gorącej patelni żeliwnej pod zimny strumień wody. Takie postępowanie może doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń. Szkoda zniszczyć potencjał żeliwa, gdyż dobra patelnia żeliwna posłuży wam na bardzo długo. Jeśli odpowiednio zadbacie o patelnię żeliwną, będziecie mogli ją przekazać kolejnemu pokoleniu.

O tym jak pielęgnować patelnię żeliwną przeczytacie w tym poście. Patelnia żeliwna wymaga konserwacji, ale nic w tym trudnego.

Patelni żeliwnych nie powinno się myć w zmywarce, choć osobiście zawsze myję patelnie ręcznie. Wychodzę z założenia, że wysoka temperatura zmywarki i mnóstwo stosowanych detergentów może mieć niekorzystny wpływ na żywotność patelni.