Kieliszki do wina, wódki i szampana

Kieliszki

Ważnym elementem savoir vivre'u przy stole jest dobór odpowiednich kieliszków. Kieliszki szklane przyjmują wiele różnych form, odpowiednich dla poszczególnych trunków: win, wódki, szampana... W każdym domu powinno być przynajmniej parę zestawów kieliszków, abyśmy mogli dobierać je odpowiednio do sytuacji. Kiedy dobierzemy odpowiednio szkło do danego rodzaju trunku, uraczymy naszych gości aromatycznymi szlachetnymi płynami.

Kieliszki do wina

Zależnie od rodzaju wina, kieliszki mają zupełnie różne kształty. W przypadku czerwonego wina kieliszki powinny mieć dużą, pękatą czaszę i szeroką średnicę górną. Dzięki temu wino ma w dużej mierze kontakt z powietrzem, co podkreśla i wydobywa jego aromat. Białe wino należy serwować w smuklejszych kieliszkach na wysokiej nóżce. Białe wino nie powinno się nagrzewać, a duża odległość czaszy od podstawy ogranicza kontakt wina z naszą ciepła dłonią. Kieliszek do wina białego jest również węższy, ponieważ ta odmiana trunku nie potrzebuje tak dużo kontaktu z powietrzem. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele podgatunków białych i czerwonych win, a każde ma nieco inne oczekiwania co do temperatury przechowywania i podania czy kształtu kieliszka.

Kieliszki do wódki i likieru

Wódka to jeden z najpopularniejszych alkoholi Europejskich, w związku z tym warto uwznioślić spożywanie tego trunku, poprzez dobór odpowiedniego szkła. Kieliszki do wódki, niskie i zwykle o małej pojemności, często są używane również do spożywania likieru. Kieliszki do likieru można spotkać w różnych formach od właśnie takich niskich, prostych kieliszków, po małe kieliszki na wysokiej nóżce.

Kieliszki do szampana

Kieliszek do szampana, jak i do każdego innego musującego trunku, takiego jak wino musujące powinien być przede wszystkim wysoki i wąski. W ten sposób bąbelki nie uciekną szybko z napoju. Dodatkowo, co również ważne dla gazowanych trunków, w takim kieliszku na dłużej utrzymujemy niską temperaturę płynu, a także podkreślamy ich smak. Starą, często używaną niegdyś formą kieliszków do szampana, były kielichy o płytkiej i szerokiej czaszy, mijały się one jednak z celem, gdyż bąbelki wówczas szybko uciekały z trunku.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl